Wyszukany temat: nagroda nike kto dostał

Nagroda Nike to jedna z najważniejszych nagród literackich w Polsce. Przyznawana jest corocznie za najlepszą książkę polskiego autora lub autorki wydaną w poprzednim roku. W tym artykule przedstawimy laureatów Nagrody Nike z ostatnich lat oraz krótkie opisy ich nagrodzonych książek.

2019 – Olga Tokarczuk za „Bieguni”

Polska pisarka Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nike w 2019 roku za swoją książkę „Bieguni”. To powieść, która opowiada o ludziach, którzy uciekają przed swoją przeszłością, szukając ukojenia w wierzeniach i filozofii. Książka ta została doceniona nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. W 2018 roku zdobyła Nagrodę Man Booker International, a w 2019 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

2018 – Szczepan Twardoch za „Morfina”

„Morfina” to powieść Szczepana Twardocha, która została nagrodzona Nike w 2018 roku. Książka opowiada historię Wojciecha Kłoczewskiego, lekarza z czasów I wojny światowej, który po powrocie do kraju staje się uzależniony od morfiny. „Morfina” to opowieść o ludzkich słabościach, zdradzie oraz miłości, która potrafi przetrwać mimo wszystko.

2017 – Joanna Bator za „Piaskowa Góra”

Joanna Bator została uhonorowana Nagrodą Nike w 2017 roku za swoją powieść „Piaskowa Góra”. Książka opowiada historię młodej kobiety, która po ucieczce z Warszawy trafia do małego miasteczka na Dolnym Śląsku. Tam stara się odnaleźć siebie i swoje miejsce w życiu, odkrywając przy tym tajemnice miasteczka i jego mieszkańców.

2016 – Sylwia Chutnik za „Kieszonkowy atlas kobiet”

„Kieszonkowy atlas kobiet” to książka Sylwii Chutnik, za którą otrzymała Nike w 2016 roku. To zbiór opowiadań, które opisują różne kobiety i ich życie w Polsce. Autorka pokazuje w nich ich walkę z przeciwnościami oraz ich siłę i determinację.

Nagroda Nike to prestiżowe wyróżnienie dla polskich autorów i autorek. Książki nagrodzone tą nagrodą często poruszają ważne tematy społeczne i są nie tylko źródłem rozrywki, ale również inspiracją do refleksji i dyskusji.

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

Jak wygląda moda ekologiczna?

Moda ekologiczna to jeden z najszybciej rozwijających się trendów w branży modowej. Oznacza to, że wybierając ubrania i akcesoria ekologiczne, możesz wyrazić swoją troskę o

0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.

Hot daily news right into your inbox.

Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.